Hiszpańska Książka

Rozpoczęcie nauki języka jest jak zapisanie się na siłownię: potrzebujesz motywacji i siły woli. W wielu
przypadkach także celu: po co (lub z jakiego powodu) uczysz się hiszpańskiego? Jest kilka powodów, dla których warto zacząć naukę języka: praca, rozrywka, podróże, rodzina, miłość… A wraz z nimi cel: znalezienie
lepszej pracy, nowe hobby, bycie niezależnym podczas podróży… Skoro pytanie zostało już postawione, przejdźmy do tego, jak cel zrealizować. 

Jak zacząć 

W dzisiejszych czasach możesz rozpocząć naukę języka na własną rękę, przez zajęcia online lub intensywne kursy… Oto kilka opcji, od których możesz zacząć:

Na własną rękę:

Wielu studentów do nauki języka wykorzystuje aplikacje. Istnieje kilka z nich, od najbardziej znanych, takich jak Duolingo do innych, mniej znanych – wszystkie pomagają utrzymać kontakt z językiem.

Do nauki można również wykorzystać podręczniki. Istnieje ich bardzo wiele i choć niektóre są zalecane do nauki z
nauczycielem, to znajdziesz też takie, które zostały dostosowane do nauki solo

Musisz pamiętać, że samodzielne studiowanie i osiąganie celów wymaga siły woli i planu nauki. W erze komunikacji internetowej znajdziesz grupy osób uczących się hiszpańskiego, gdzie możesz podzielić się wątpliwościami i znaleźć wsparcie podczas nauki, a także stworzyć grupy konwersacyjne 😉

My możemy Ci polecić na początek podręcznik Español En Vivo. Gadaj Z Nativami Czytaj Z Noblistami, który idealnie nadaje się do nauki samodzielnie od podstaw. Został przygotowany przez nativów z różnych hiszpańskojęzycznych krajów i polskich specjalistów. Wykorzystuje nowatorskie metody nauki przez czytanie i uczy też mowy potocznej. 

Pamiętaj! Problemem podczas samodzielnej nauki języka obcego może być brak interakcji z innymi osobami posługującymi się danym językiem. Nie oznacza to jednak, że od razu musisz wykupywać kurs. Możesz wziąć udział w eventach lub innych spotkaniach z native speakerami. Dołączyć do grupy konwersacyjnej. Poszukać spotkań po hiszpańsku. W Trójmieście LaMancha regularnie organizuje spotkanie po hiszpańsku, warto zapytać o najbliższe. Organizują też weekendowe wyjazdy gdzie mówi się tylko po hiszpańsku z hiszpańskimi atrakcjami. 

Kursy:

Istnieje wiele kursów, z planem nauki i wyspecjalizowanymi nauczycielami, a także różnymi metodami nauczania. Wybierz kurs, który odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi. Możesz również wybrać, czy chcesz uczyć się indywidualnie, z przyjacielem, członkiem rodziny czy w grupie. Szkoła może zaproponować Ci różne rozwiązania w zależności od Twoich potrzeb. Zaletą kursu jest to, że będziesz miał ustaloną rutynę nauki i nauczyciela, który poprowadzi Cię przez naukę języka. Ponadto, zawsze możesz uzupełnić go o któryś z wyżej wymienionych pomysłów.

Wielką zaletą kursów pod okiem lektora jest to, że zmuszają do mówienia i interakcji w języku hiszpańskim. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na lekcje z native speakerem. 

Wadą jest to, że niektóre kursy są rozciągnięte w czasie i student może potrzebować nauki bardziej intensywnej – trwającej kilka tygodni: przed wyjazdem na wakacje, z powodów zawodowych… W takich przypadkach znalezienie takiego kursu może okazać się trudne. Jednak z pewnością można znaleźć kilka zadowalających intensywnych kursów online i w Hiszpanii. Taką ofertę intensywnych zajęć oraz zajęć z native speakerami znajdziesz np. w szkole La Mancha. 

 

Czego więc potrzebuję, aby zacząć?

Po przeanalizowaniu dwóch podstawowych opcji: na własną rękę czy na kursie, powinieneś rozważyć następujące kwestie:

1. Cel

Dlaczego i po co uczę się hiszpańskiego? Jaki jest mój cel? Kiedy już odpowiesz sobie na to pytanie, będziesz mógł wybrać najlepszą drogę: jeśli jest to rozrywka, możesz zrobić to na własną rękę, a później pogłębić na kursie. Jeśli jest to coś związanego z Twoją edukacją, bez wątpienia najlepszym sposobem jest udanie się do nauczyciela, który Ci pomoże i poprowadzi.

2. Czas

Ile masz czasu na naukę? Możesz ustalić harmonogram, plan nauki i stworzyć rutynę, aby osiągnąć swoje cele. Jest to bez wątpienia najtrudniejsza część, w której motywacja i siła woli może osłabnąć, jeśli robisz to na własną rękę. Musisz być świadomy wysiłku, jaki chcesz podjąć.

3. Zaangażowanie

Ile chcę dać z siebie? Niektórzy ludzie chcą się uczyć tylko po to, by dobrze się bawić, poznać ludzi… i nie są w pełni zaangażowani w kontynuowanie zajęć czy treningów. Jeśli zaangażowanie będzie nieregularne, możesz wziąć udział w indywidualnych zajęciach, które pomogą Ci zaplanować naukę. Jeśli zależy Ci na regularnej nauce i lubisz uczyć się w większym gronie, możesz wybrać zajęcia grupowe.

Podsumowując, rozpoczęcie nauki języka jest jak pójście na siłownię, na początku potrzebujesz motywacji, a potem siły woli, aby osiągnąć swoje cele. Jednak jeśli dobrze określisz swoje potrzeby i wybierzesz dla nich najlepszą metodę o motywację będzie dużo łatwiej. Ważne jest, aby przeanalizować różne aspekty wymienione powyżej, a następnie wybrać opcję, która najbardziej Ci odpowiada.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.