Jest wiele metod i sposobów samodzielnej nauki języka. Metoda, która przynosi wspaniałe efekty u jednej osoby niekonieczenie musi się sprawdzać u drugiej. Jednak najważniejsze jest to, że języka obcego należy się uczyć kompleksowo. To, że poznamy 2000 słówek czy perfekcyjnie opanujemy odmianę czasownika w Preterito Perfecto i Preterito Indefinido nie uczyni z nas hispanohablante. Należy zatem równocześnie rozwijać umiejętności pisania, mówienia, słuchania i czytania. Zastosowanie się do tej wskazówki spowoduje, że nauka będzie najbardziej efektywna. Poniżej kilka sprawdzonych sposobów na samodzielne zgłębianie sekretów języka:
1. Poświęć na naukę minimum pół godziny dziennie
Możesz podzielić ten czas na dwa kwadranse lub na trzy, dziesięciominutowe sesje w ciągu dnia. Systematyczność to klucz do sukcesu! Możesz wykorzystać ten czas na przykład na przypomnienie sobie słówek pisząc maila po hiszpańsku do swoich znajomych. Nawet przygotowując posiłek dla bliskich możesz wykorzystać okazję, wybrać danie i znaleźć przepis na hiszpańskich stronach o tematyce kulinarnej. Nie znając któregoś składnika będziesz zmuszony do jego tłumaczenia.
2. Każde nowopoznane słowo czy zwrot zapisuj w swoim osobistym glosariuszu lub twórz fiszki
Możesz w tym celu użyć na przykład aplikacji Quizlet, stworzyć swoje fiszki włąsnoręcznie lub wykorzystać dostępne w Internecie czy księgarni szablony.
Zacznij od prostych tekstów jak np. bajki dla dzieci czy artykuły z dostępnych w Internecie gazet typu „El Pais”, gdzie artykuły są napisane w sposób przystępny z zastosowaniem bardzo potocznego, „żywego” języka. Wypracuj sobie nawyk czytania hiszpańskiego tekstu do porannej kawy czy herbaty. Z czasem zacznij sięgać po bardziej obszerne lektury czerpiąc z bogactwa literatury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej.
4. Jeśli lubisz muzykę i kino wybieraj hiszpańskie utwory i filmy
Słuchając tekstów w innym języku szybko zapamiętujemy słowa piosenek, a nawet całe sentencje. Jest to również najłatwiejszy sposób na ćwiczenie wymowy.
Graj na przykład w hiszpańskie scrabble, kalambury lub popularną grę taboo. Może być dużo zabawniej, gdy wspólnie ze znajomymi przygotujecie wcześniej sangrę lub cydr i typowe hiszpańskie tapas.
6. Korzystaj z aplikacji mobilnych.
Aby mieć szansę na komunikację z innymi osobami uczącymi się języka lub z native speakerami korzystaj z aplikacji mobilnych, na których możesz znaleźć kompana do nauki (np. Tandem), a także z licznych grup językowych dostępnych za pośrednictwem Facebook’a czy Instagrama, w których możesz poznać osoby chętne do nawiązania konwersacji.
7. Podróżuj!
Jeśli lubisz podróże i masz ku temu możliwości to odwiedzaj hiszpańskojęzyczne zakątki tak często jak to możliwe! Nic nie zastąpi nauki języka w kraju, w którym jest on językiem urzędowym. Przebywaj wśród Hiszpanów czy Latynosów, rozmawiaj z nimi bez obaw, że będziesz robić błędy. To naturalne! Najważniejsze to próbować się komunikować pamiętając, że tubylcy będą bardzo szczęśliwi, żę chcemy się z nimi porozumieć w ich języku i z pewnością będą się wam starali pomóc.
To nie jest zwykły podręcznik. Pierwszy na rynku e-podręcznik, który przygotuje Cię do używania języka hiszpańskiego, jak sama nazwa wskazuje, w prawdziwym życiu. W przystępny sposób języka nauczą Cię postacie z baśni i filmów: Dracula, Alicja w Krainie Czarów czy Robinson Crusoe. Co równie ważne, ćwiczenia zostały przygotowane przez native speakerów, a także doświadczonych lektorów języka hiszpańskiego pod okiem psychologa i metodyka. Taki podręcznik to początek prawdziwej przygody, w którą możesz wyruszyć sam, a po drodze dołączą do Ciebie postaci bajkowe.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby jak najlepiej świadczyć usługi. Korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności