Hiszpańska Książka

Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, aby nauczyć się hiszpańskiego, jest podjęcie decyzji, aby to zrobić. Czy już się zdecydowałeś? Doskonale! Od teraz wszystko będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.

 

TRICK 1: Ustaw cel

Zamknij oczy i wyobraź sobie siebie jako osobę mówiącą po hiszpańsku. Teraz odpowiedz: co robisz? Z kim rozmawiasz? Co czytasz? Czego słuchasz? Co piszesz? Jak bardzo płynnie posługujesz się językiem? Wszystkie te odpowiedzi pomogą Ci stworzyć Twój własny cel. Oczywiście jest on duży i będzie wymagał czasu oraz wysiłku, dlatego też najpierw musisz wyznaczyć sobie małe cele, które będą wskazywać, że jesteś na dobrej drodze. Możesz na przykład utworzyć pięć małych celów, służących jako stopnie prowadzące do góry, która będzie tym ostatecznym. Twoje cele muszą być realistyczne, osiągalne, a także konkretne, abyś mógł łatwo określić, kiedy udało ci się je osiągnąć. A najważniejsze jest to, żebyś je zapisał  i nigdy o nich nie zapominał.

TRICK 2: Poświęć czas

Aby zrealizować wszystkie cele będziesz potrzebował czasu. Zajrzyj do kalendarza i znajdź chwilę w tygodniu, którą poświęcisz swojemu hiszpańskiemu. Zawsze szanuj ten czas, niech stanie się dla Ciebie rutyną. Rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem hiszpańskim wymaga czasu, jest to proces powtórek, ćwiczeń i nauki, dlatego też cierpliwość jest kluczem w przyswajaniu wiedzy. Najważniejsze, żebyś cieszył się każdym etapem tego procesu i nieustannie szukał ciekawych zajęć. Możesz kupić książki, zeszyty ćwiczeń, dostęp do platform edukacyjnych. Na rynku jest wiele opcji pomocnych w nauce hiszpańskiego, skorzystaj z nich!

TRICK 3: Otaczaj się językiem

Wiemy już, że nauka hiszpańskiego wymaga czasu, ale zawsze znajdą się sposoby na przyspieszenie tego procesu i wykorzystanie każdej minuty na kontakt z językiem. Możesz słuchać audiobooków jadąc do pracy, radia pod prysznicem i włączać ulubione hiszpańskie piosenki podczas gotowania. Możesz także zmienić ustawienia swojego telefonu komórkowego, tabletu i komputera na język hiszpański. Inną opcją jest tworzenie karteczek z nowymi słowami i porozklejanie ich po całym domu. Mogą Ci się przydać ciekawe fiszki. Hiszpański dodatkowo, to język, którym posługuje się wiele osób –  możesz dołączyć do grupy konwersacyjnej lub znaleźć osobę do wymiany wiadomości w języku hiszpańskim.

TRICK 4: Bądź konsekwentny

Teraz masz wiele możliwości usprawnienia procesu uczenia się. Bez względu na to, który sposób wybrałeś, wytrwałość musi być częścią  tego procesu. Uczęszczaj na lekcje hiszpańskiego, odrabiaj zadania domowe, szanuj czas, który przeznaczyłeś na hiszpański w swoim kalendarzu, otwieraj swój podręcznik do nauki hiszpańskiego i powtarzaj nowe słownictwo, rób ćwiczenia gramatyczne, obejrzyj hiszpańskojęzyczny film: w żadnym wypadku nie trać kontaktu z językiem. Jeżeli postawiłeś na kursy hiszpańskiego online to staraj się być systematyczny w realizowaniu materiału.  Bardzo łatwo jest zapomnieć czego się nauczyliśmy, gdy robimy sobie przerwy – wystarczy jednak 5 minut dziennie, aby język pozostał aktywny.

TRICK 5: Świętuj swoje osiągnięcia

Doceń cały wysiłek, jaki włożyłeś w naukę hiszpańskiego. Podziel się swoimi językowymi osiągnięciami z rodziną i przyjaciółmi. Kup sobie nową książkę, podaruj sobie coś. Nie ma znaczenia, że Twój hiszpański nie jest doskonały, nie ma znaczenia, że nadal masz problemy z komunikacją – udało Ci się rozwiązać problem posługując się językiem hiszpańskim, pomogłeś komuś, kto mówił po hiszpańsku i nie potrafił się porozumieć, podczas podróży zamówiłeś obiad w restauracji nie używając angielskiego, zrozumiałeś tekst bez zaglądania do słownika. Wszystkie te osiągnięcia są naprawdę wielkie, ciesz się nimi!

To udowodnione naukowo, że takie nagrody mobilizują nas i zwiększają efektywność 😉

JEŚLI ZASTOSUJESZ POWYŻSZE TRICKI, ZREALIZUJESZ WSZYSTKIE SWOJE CELE!
Twój adres email nie zostanie opublikowany.